2 Eylül 2014 Salı

20 yıl önce MIT'de ilk basılan modellerden; karşınızda Ayasofya!

3D Print of Hagia Sophia, circa 1995-96
4cm genişliğinde 1995 civarında basılmış bir Ayasofya modeli
3-boyutlu yazıcı teknolojisi şu anda hayatımıza yeni yeni girdi gibi görünse de, aslında bu yöntem laboratuvar ortamlarında yaklaşık 30 sene önce başlıyor. MIT(Massachusetts Institute of Technology)'deki mühendis ekibin lideri Dr. Ely Sachs ilk kez 3-boyutlu yazıcı kavramını kullandığında, bundan yaklaşık 30 sene önce idi.

Geçenlerde, 3-boyutlu yazıcı hayranı, maker ve hacker Branden Gunn'ın bir partide, yine Dr.Sachs ekibinde çalışan Jim Serdy ile sohbet ederken Jim bir an ortadan kayboluyor ve arabasının bagajından Branden'a uzun süre saklayacağı bir hediye getiriyor. Hediye gerçekten enteresan: yaklaşık 20 yıl önce basılmış bir Ayasofya. İlk yapıldığından Ortodoks kilisesi olarak kullanılan, daha sonra Osmanlı döneminde camiiye çevrilen ve bugün İstanbul-Sultanahmet bölgesindeki en büyük müzelerden biri olan Ayasofya, bugünkü ev tipi 3-boyutlu yazıcılardan daha farklı bir yöntem ile basılmış.

MIT Alpha 3D Printer (Image Credit: Mit.edu)
MIT Alpha 3D
Aliminyum tozlar ve özel yapıştırıcı malzeme kullanılarak, elektrik alanlarının rehberliğinde keskinlik sağlanmış ve yapıştırıcı, yazıcı kafası ve tozun tam uyumu gerçekleşmiş. MIT Alpha 3D ile basılan, sadece 4cm. eni olan bu model, basıldığı tarihe göre oldukça güzel detaylara sahip. Bu arada, model dosyasının olup olmadığı sorulduğunda ise Jim, "20 yıl önceki bir floppy diskette olması gerek" şeklinde cevap vermiş.
Kaynak: http://3dprint.com/12179/old-3d-prints-hagia-sophia/