8 Kasım 2014 Cumartesi

Maker Faire'de sergilenecek bir proje: Müzik Yolu

Makers Turkiye'de yazmaya başlayan Hakan Ataş'ın ilk yazısı ve projesi. Hakan'a hoşgeldin diyor, keyifli projesi için tebrik ediyoruz. 
--------------


Öğrencilerimle yapım aşamasında
Okula başladığınız ilk günü hatırlıyor musunuz? Ben ilk günümü biraz korkuyla hatırlayanlardanım. 67 kişilik sınıfıma girdiğimde gürültü ve kalabalığı hatırlıyorum. Şimdilerde ise işler değişti. Artık 1.sınıfa okulun o kalabalığıyla girmiyorsunuz. Okul başlamadan bir ısınma turunuz, okulu tanımak, öğretmeninize bir merhaba demek için zamanınız var.
Günü aklımdan çıkmış ama, Ağustos 2014'te bir gün, Maker Toplantısına gidiyorum. Aklımda nasıl projeler olabilir sorusuyla birlikte, Taksim’e, Gizem Renklidağ’ın ofisine doğru. Taksim metrodan çıkınca bir müzik geliyor kulağıma. Sonra aklıma okul ve bir hafta sonraki ortanyasyon günü geliyor. Müzik öğretmenimiz Aslı’nın çocukların girişinde bir şeyler yapsak ne güzel olur sözleriyle birleşince kendi müzik yolumuzu yapma fikri ortaya çıkıyor.

Önce üzerine basacağımız düğmeleri yani anahtarlarımızı yapıyoruz çocuklarla. Çocukların Ağustos ayında ne işi mi var okulda? Okuldan güzel yer mi var dinlenmek ve üretmek için :) (O tarihlerde çocuklarla Teknoloji Lidelerleri eğitim programımız devam ediyordu.)
Zemin denemeleri için çalışmalarımız

Zemin için birkaç deneme yapıyoruz. Önce kartonlarla deniyoruz ama çok başarılı olamıyoruz. Bunun üzerine aklımıza branda fikri geliyor. Okulumuzun herşeyden anlayan bilir kişisi Serhat İleri'ye teşekkür edip özalitin yolunu tutuyoruz.  

Grafikerle beğendiğimiz yol üzerinde bir iki değişilik yapıp son halini veriyoruz. Ve brandamızı kestirip alıyoruz ertesi gün.  Etrafını biraz süsleyip düğmelerimizi notaların altına yerleştiriyoruz. MakeyMakey adlı devre kitlerini kullanıp, Scratch ile programlamamızı yapıyoruz. Ve karşınızda müzikli yolumuz! :)

Okulun girişinde Müzik Yolu projemiz
Projede emeği geçen tüm arkadaşlarıma, beraber proje danışmanlığı yaptığımız Aslı Başaran Baş'a ve öğrencilerime teşekkür ediyorum. Öğrencilerimden İdil Aybala Esmer’in yaptığı müzik yolu için yaptığı bir fragmanı izleyebilirsiniz.Daha sessiz bir ortamda bir deneme...