29 Eylül 2015 Salı

Kendi yaptığı saat yüzünden tutuklanan 14 yaşında maker Ahmed Mohamed

Amerika Birleşik Devleti'nde yaklaşık 10 gün önce enteresan bir olay yaşandı. Kendi yaptığı saati ile okula giren 14 yaşındaki Ahmed okulda bomba soruşturması ile tutuklandı. Soruşturma sırasında defalarca bomba olmadığını ifade etse de, polis ailesini de aramasına izin vermeyerek Ahmed'i bir süre tutuklu tuttu.

Yeniyi ve farklıyı üretenlerin bu tip muamelelerden geçmesini, hele ki Maker Çocuk'ların buna maruz kalmasını, Makers Türkiye olarak elbette kınıyoruz.

Ancak ABD'de farklı birşey de yaşandı. Polis'in yaptığı hata ortaya çıkar çıkmaz(birkaç saat içinde), hemen tutuklama ertelendi. Başta Başkan Obama olmak üzere Ahmed oldukça ilginç yerlerden teklifler almaya başladı. Başkan Obama Ahmed'i Beyaz Saray'a davet etti. Bildiğiniz gibi Obama Maker Hareketi'ni hem ulusal maker günü ilan ederek, hem de Beyaz Saray'ın bahçesini Maker Panayırı(faire) için tahsis ederek oldukça destekliyor. Yine Ahmed'in en büyük destekçisi oldu.
Daha sonra Mark Zuckerberg bir post attı Facebook üzerinden. Facebook'un genel merkezine tanışmaya davet etti Ahmed'i. Aynı şekilde Twitter staj çağrısından bulundu.

Hatalar olabilir. Bu hatayı en iyi şekilde düzeltmek, insanların irite olmasını engellemek, özgürlüklerin önünü açmak başta hata sahipleri olmak üzere hepimizin görevi olmalıdır.